Magaxin

Ejendomsinvesteringer kræver mere end et regnestykke over køb og husleje

ANNONCE

En ejendom til 10 millioner kroner giver en årlig lejeindtægt på et bestemt beløb. Herfra kan udgifterne trækkes, og resultatet kan holdes op mod købsprisen. På papiret kan regnestykket se enkelt ud.

I virkeligheden er der flere ubekendte.

En investeringsejendom skal finansieres og vedligeholdes. Lejemål kan stå tomme, renter kan ændre sig, og større reparationer kommer ikke nødvendigvis på et tidspunkt, der passer ind i budgettet. Samtidig er kapitalen bundet i et aktiv, som ikke kan sælges med et klik på samme måde som børsnoterede værdipapirer.

Det gør ikke ejendomme til en dårlig investering. Men det betyder, at en seriøs vurdering bør række længere end til forskellen mellem købspris og forventede lejeindtægter.

Huslejen fortæller kun den ene side af historien

Den løbende leje er naturligvis central, når økonomien i en udlejningsejendom skal vurderes. Men bruttoindtægten siger ikke meget om det beløb, der i sidste ende er tilbage til investoren.

Drift og vedligeholdelse skal indgå i beregningen. Det samme gælder administration, forsikring og finansieringsomkostninger. Dertil kommer risikoen for perioder uden lejere.

Særligt ved ældre ejendomme kan vedligeholdelsen få stor betydning. Et tag, installationer eller vinduer skal før eller siden udskiftes, og udgifterne kan være betydelige. Derfor er ejendommens tekniske stand lige så relevant som dens aktuelle lejeindtægt.

En vurdering bør blandt andet forholde sig til:

  • de faktiske driftsudgifter
  • forventet vedligeholdelse på kort og længere sigt
  • tomgang og lejerisiko
  • finansieringsvilkår og rentefølsomhed
  • mulighederne for at regulere lejeindtægterne
  • investeringens forventede tidshorisont.

Først når disse forhold er med, bliver det muligt at sammenligne forskellige ejendomscases på et mere retvisende grundlag.

Finansieringen kan ændre hele casen

Ejendomsinvestering adskiller sig fra mange andre investeringer ved, at lånefinansiering ofte spiller en væsentlig rolle.

Gæld kan øge investorens mulige afkast på den kapital, der selv er lagt i projektet, hvis udviklingen går som forventet. Men effekten virker også den modsatte vej. Højere renter, lavere lejeindtægter eller faldende ejendomsværdi kan få større konsekvenser, når en betydelig del af købet er finansieret med gæld.

Derfor bør finansieringen ikke betragtes som et spørgsmål, der først løses, når den rigtige ejendom er fundet.

Investoren bør på forhånd have en idé om, hvor stor gældsandel økonomien kan bære, og hvordan regnestykket ser ud under mindre gunstige forudsætninger. Hvad sker der eksempelvis, hvis finansieringen bliver dyrere? Eller hvis et større lejemål står tomt i seks måneder?

Sådanne scenarier er ikke forudsigelser. De er en måde at undersøge, hvor robust investeringen er.

Ejendommen skal også passe ind i resten af formuen

En attraktiv ejendom er ikke automatisk den rigtige investering for enhver investor.

En person, der allerede har en stor del af sin formue placeret i fast ejendom, kan have andre behov end en investor, hvis formue hovedsageligt består af likvide værdipapirer. Tidshorisont og behovet for løbende likviditet spiller også ind.

Derfor bør investering i ejendom vurderes som en del af en bredere økonomisk sammenhæng. Pilea arbejder blandt andet med investeringsejendomme, projektfinansiering og projektudvikling og beskriver forhold som afkast, likviditet, finansiering, risiko og den øvrige portefølje som relevante i vurderingen.

Ejendomme kan blandt andet tilføre en portefølje løbende lejeindtægter og en anden type eksponering end traditionelle værdipapirer. Til gengæld følger der særlige risici og praktiske forpligtelser med.

Det afgørende regnestykke stopper derfor ikke ved spørgsmålet om, hvor meget husleje en ejendom kan generere. Det skal også vise, hvad der er tilbage efter udgifter og finansiering, hvor følsom økonomien er over for ændrede forudsætninger, og hvor meget kapital investoren er villig til at binde. Først dér begynder tallene at fortælle noget brugbart om selve investeringen.

 

Kommentarer