Tang truer den nye badebro på Vesterhavestranden

Det er kun 16 dage siden, den nye badebro på Vesterhavestranden i Karrebæksminde blev indviet. Siden da er der ikke blevet samlet eller fjernet tang fra strandkanten. Badebroen har ellers været brugt flittigt, men nu ser det ud til, at der inden for kort tid vil være behov for en forlængelse af den ordinære bro, hvis man også i fremtiden skal undgå at sætte fødderne i den halvrådne suppedas, når man vil bade.
På det meste af stranden ligger et tangbælte på ca. 20 meter langs strandkanten og ud, efterfulgt at et lag drivende tangguf på omkring 5 meter under overfladen.
Det kølige vejr har sikkert dæmpet på forrådnelsesprocessen, så i øjeblikket er det mere ophobningen, som aldrig har været mere omfattende, der er til ulempe, end det er lugten af rådden tang. Hvis udviklingen med de store tangmængder fortsætter, som den er begyndt, uden at der ryddes op, vil bredden på tangbæltet inden for kort tid hurtigt kunne overgå længden på broen.
For at broen helt kan komme til sin ret, kræver det, at problemet med de store mængder opskyllet tang bliver løst. Efter broen er kommet, er det åbenbart blevet besluttet, at al opsamling og bortkørsel af tang skal ophøre. Måske fordi man mente, at den nye bro til 155.000 kr. var løsningen. Udviklingen har desværre indtil videre vist noget andet. Den tang, der i en uendelighed skyller op, forsvinder nemlig ikke af sig selv, men pakker sig mere og mere langs kysten.
Kommentarer