Phønix skruer op igen: Musikfabrikken bryder stilheden med lokale bands på kasernen
Til koncerten kan publikum blandt andre opleve bandet Lowland. Foto: Musikfabrikken Phønix.
Efter en årrække med få arrangementer vender Musikfabrikken Phønix tilbage som koncertarrangør. Den snart 43 år gamle forening samler fire af sine egne musiknavne til en aften i Musikstalden den 31. oktober.
Der skal igen være liv foran scenen, når Musikfabrikken Phønix inviterer til koncert i Næstved. Lørdag den 31. oktober rykker fire af foreningens egne navne ind i Musikstalden med et program, der spænder fra danske sange og akustiske klassikere til guitarriffs og rock fra 90’erne.
Aftenen markerer samtidig, at den mangeårige musikforening igen tager fat på en del af sit virke, som har fyldt mindre de senere år: at arrangere koncerter.
Musikfabrikken Phønix har gennem sin snart 43-årige historie stået bag talrige arrangementer. Men ombygning af foreningens lokaler og siden coronanedlukningen satte koncertaktiviteterne på vågeblus.
Nu bryder foreningen med stilstanden. Og det sker med musikere fra egne rækker, når Lowland, DAHLIA, Anders Flensborg og RockAlive indtager scenen.
Fra øvelokale til koncertscene
Med koncerten får publikum mulighed for at høre noget af den musik, der bliver arbejdet med i foreningen. Programmet rummer både egne sange og fortolkninger af velkendte numre på tværs af flere årtier.
Lowland står for melodiøs og upoleret rock med rødder i 70’erne og inspiration fra grunge. Det sydsjællandske band henter blandt andet inspiration hos The Allman Brothers, Thin Lizzy og The Black Crowes og spiller både egne numre og sange af sine musikalske forbilleder.
Bag navnet DAHLIA står Morten, som skriver danske sange om tanker og erfaringer fra livet. Med guitar og synthesizer bevæger soloprojektet sig mellem pop og rock.
Også for ham bliver aftenen en anledning til at sætte gang i musikken igen. Projektet har i perioder ligget stille, men efter at være flyttet tilbage til Næstved i 2025 har han etableret sig i Phønix og er nu klar til at præsentere sangene for publikum. På sigt er ambitionen at invitere flere musikere med og udvide lydbilledet.
Kendte sange og tungere guitarer
Anders Flensborg optræder alene med akustisk guitar og sang. Hans repertoire består af danske og engelske popklassikere fra 60’erne, 70’erne og 80’erne med sange fra blandt andre Gasolin’, Kim Larsen, John Mogensen, TV-2, The Beatles og Johnny Cash.
RockAlive fra Næstved tager fat i rocken fra 90’erne. På repertoiret er musik fra blandt andre Foo Fighters, Metallica, Dizzy Mizz Lizzy, Green Day og D-A-D.
Tilsammen skal de fire navne sætte lyd på en ny begyndelse for koncertaktiviteterne i Musikfabrikken Phønix.
Koncerten finder sted lørdag den 31. oktober 2026 i Musikstalden, Grønnegade 10 i Næstved. Dørene åbner klokken 19, og musikken begynder klokken 20.









Kommentarer