Lukning af Holme Olstrup skole vil være et kommunalt selvmord

Så er det i dag at Næstved Byrådsbørnehaves byrådsrollinger skal tage stilling til, om man faktisk aktivt ønsker at frisætte Holme-Olstrup skole. Hovedpersonerne i denne historie er Lars Hoppe Søe (R), Michael Perch (S) og Søren Revsbæk (V) med flere.
Skrevet af Mathias Bach
Og jeg er endnu engang pinligt berørt. Ikke mindst på grund af at det er borgerne der vælger stupide kandidater ind i byrådet, men også fordi at disse kandidater peger tilbage på borgerne, når man stiller byrådsmedlemmerne spørgmålet om, hvorfor de er endt i byrådet – men borgerne gør det jo med en god tanke om, at den enkelte politiker naturligvis kæmper for det, personen har mest kært.
Men hvad var det nu lige at byrådspolitikerne ønskede?
Såvidt jeg kan huske så langt tilbade, så har Lars Hoppe Søe og Søren Revsbæk altid været dem der har stået på mål for decentraliseringen. Og efter at flere børnefamilier er flyttet til Næstved fra byer som København, og man derfor har fået borgerne ind i sin favn, bryder man allerede deres tillid indenfor de første par år, hvor de har boet i byen (byen = Næstved Kommune; hvis nu man ikke lige vidste det).
I maj 2017 prædikedede Lars Hoppe Søe ellers decentraliseringen. Han var nemlig sikker på at den indførte ”centrale” (citeret) skolestruktur i 2015 aldrig ville blive nogen succes. Og han havde ret. I sit indlæg på Facebook skrev han også at han ville give folkeskolerne de midler de har brug for, og at han blandt andet ville gå ind for den højste standard når det kom til unges uddannelse i kommunen.
Det siger rigtig meget om Lars Hoppe Søes sans for politikerlede – jeg kan også godt selv huske dengang han lovede sine vælgere at dykke dybt ned i sagen om Arena Næstved. Hvor blev den sag pludselig af?
Det skal heller ikke være nogen hemmelighed at Holme Olstrup ellers altid har skulle være Næstveds ”udviklingsområde”. Byen skulle også have været beviset på at Næstved Kommune og byrådsbørnehave i hvert fald ikke har glemt borgerne eller byerne i udkantsområderne. Og nu tværer man den første by ud på landkortet, som ellers har været attraktivt for familier.
Jeg har ikke mere at sige andet end, jeg håber at de nytilkomne familier har fundet ud af hvad vi dealer med i Næstved Kommune – politikerlede er et godt ord til at beskrive vores byråd. Eller noget lignende, ”mindretalsdiktatur”.
Et mindretalsdiktatur hvor man laver politiske forlig, bare for at lave politiske forlig. Ikke på grund af forbedringen, men på grund af forliget. Og hvad sker der så nu? Næstved bliver i hvert fald ikke den udviklingsby som byrådet drømmer så meget om – det bliver et snæversynet lokalsamfund der er at finde i en omkreds af 5 kilometer rundt omkring Næstved station.
De andre byer? De er glemt.
Kommentarer