Grand Prix 2023 – Næver elsker Heino

Næstved har været i Grand Prix stemning i mere end en uge, og her til aften var så den store aften for byen og Arena Næstved
Dansk Melodi Grand Prix er netop overstået, og det blev Reiley, der vandt.
Tina Müller og Næstveds helt egen Heino Hansen stod i front for det stort anlagte show i Arena Næstved, og de styrede seerne sikkert gennem en hel del tekniske udfordringer med DR’s app, hvor man kunne stemme på sin favorit.
Midt under showet hvor Tina Müller havde overladt scenen til Heino måtte han stoppe sin talestrøm, da publikum i kor råbte “Heino Heino Heino”. Det stod vist ikke i hans manuskript, men Heino er Heino, og der skal meget til at slå ham ud.
Da det hele endelig var gjort op, var det en lykkelig Reiley med nummeret “Breaking My Heart” som løb med sejren og som skal repræsentere Danmark ved Eurovision Song Contest i Liverpool, England til maj.
Stor ros til Arena Næstved som en gang for alle har bevist, at Næstved også kan rumme de store events.
Næste lørdag er det børnenes MGP der skal afholdes og det skal nok få loftet til at løfte sig endnu en gang på Arena Næstved.
Kommentarer