Det første møde med livemusik

Stine Michel og Eventyrorkesteret byder indenfor til forrygende familiekoncert i Næstved den 24. september kl. 11. Koncerten er den første i Næssis Musikklub og er en unik mulighed for et første møde med livemusikken.
For nogen af dem bliver det måske det allerførste møde med livemusikken, og for andre er det måske første gang, de har mor, far eller bedsteforældre med til koncert. Under alle omstændigheder venter der dem en koncert af høj professionel kvalitet i Musikstalden på Grønnegades Kaserne Kulturcenter.
Koncerten tager udgangspunkt i sangeren og musikeren Stine Michels sange fra den DMA-nominerede Mosekonen Brygger og dens efterfølger Ønskeegen, samt spritnye sange fra Himmelhøj. Publikum tages på en rejse, hvor de blandt andet møder digterfrøerne, en tangoedderkop og Rumlerikkeskovens sidste heks.
Mere end 15 års erfaring med at spille koncerter for børn fornægter sig ikke, når Stine Michel og hendes Eventyrorkester tager publikum på en uforglemmelig rejse. Med rytmer, der går direkte i blodet, og finurlige liner lige til at smage på, er der lagt op til en koncertoplevelse ud over det sædvanlige.
Koncerten er den første i Næssis Musikklub. Som medlem får et barn fri adgang til de fem koncerter, hvoraf Nytårskoncerten med Næssi er en af dem. Programmet for 2017/18 er spækket med sjove, musikalske oplevelser i forskellige musikgenrer, hvor børnene får mulighed for at danse, synge, klappe og spille med, og derudover giver medlemskortet fordele hos flere andre kulturaktører i Næstved.
Kommentarer