Næstved By

Dansk Folkeparti vil have ny arena-bestyrelse

Arena Næstved

Næstved: Hvis det stod til Dansk Folkeparti i Næstved, blev pengekassen smækket i overfor Arena Næstved, da de er utilfredse med den måde, bestyrelsen driver hallerne på.

Der har været meget postyr omkring Arena-projektet, som startede med, at prisen steg fra 70 til 90 millioner kroner. Derudover har bestyrelsen haft svært ved at finde arrangementer, som giver indtægter. Af den grund har bestyrelsen af arenaen nu søgt kommunen om yderligere tilskud, skriver Sjællandske.

– Bestyrelsen magter ikke at drive arenaen. Den skal jo være fyldt døgnet rundt, men den bruges stort set kun til basketball. Det vil vi ikke bruge flere af skatteborgernes penge på. Der skal findes en ny professionel bestyrelse, der kan skaffe aktiviteter og indtægter, siger Dansk Folkepartis medlem af byrådets økonomiudvalg, Thomas Palmskov, til Sjællandske.

Hvis Dansk Folkeparti i Næstved skal stemme for et budget, der giver yderligeret tilskud til arenaen, kræver partiet arena-bestyrelsen udskiftet.

Karsten Nonbo (V) har i stedet holdningen, at der i arena-bestyrelsen skal nogle personer ind, som har tid og kompetencer til at drive arenaen, og mener, at det er utaknemmeligt at brokke sig over en bestyrelse, som frivilligt har brugt tid og mange kræfter.

Han vil i stedet erstatte dem, som frivilligt forlader deres poster med nogle andre.

Halformand, Hans Henrik Knudsen, har ingen kommentarer til den manglede tillid til bestyrelsen fra Dansk Folkeparti.

 

Kommentarer