Næstved By

Flere og flere læser Næstved Netavis

Antallet af læsere på Næstved Netavis steg i januar 2017 til over 25.000 forskellige læsere på en måned.

Antallet af læsere på Næstved Netavis har siden starten i august måned været støt stigende. Det viser tal fra Google Analytics, som måler trafikken for Næstved Netavis. Det betyder, at trafikken på Næstved Netavis opgøres efter internationale retningslinjer for trafikmåling på Internettet.

Den 8. januar 2017 steg læsertallet på Næstved Netavis til 25.731 absolut entydige besøgende for den seneste måned.

Læsertallet nærmer sig dermed oplaget for flere trykte ugeavisers oplag i Næstved-området. Læsertallet i kombination med lave annoncepriser på netavisen, har betydet at stadigt flere lokale annoncører har set set værdien i helt lokal online markedsføring på Næstved Netavis. Priserne på Næstved Netavis betyder at en lokal virksomhed kan få en konstant synlig markedsføring 24 timer i døgnet i en måned til samme pris som en annonce i en ugeavis, der som bekendt kun er synlig for læseren ved en enkelt gennemlæsning af papiravisen.

På netavisen vises annoncerne ved siden af en konstant lokal nyhedsstrøm med 10 – 15 artikler i døgnet, og alle annoncører får på Næstved Netavis desuden adgang til statistik for deres annoncer og kan dermed – 24 timer i døgnet – følge effekten af deres lokale markedsføring.

På Næstved Netavis´s kontor på Vadestedet 1 i Næstved var der ellers kaldt ind til lagkage med læsertallet: 25.731 på, men desværre holder Kringlebageren ferielukket frem til og med den 13. januar. Derefter er en ny lagkage bestilt – dog med et nyt design til lagkagen med et højere læsertal fra målt i Google Analytics.

Kommentarer